ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ବିଷୟରେ ୩ଟି ବଡ଼ ପ୍ରଶ୍ନ ଏବଂ ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର

ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତିକୁ ସୂର୍ଯ୍ୟଦେବଙ୍କ ପର୍ବ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଏହି ଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଧନୁ ରାଶିରୁ ମକର ରାଶିରେ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତି ତେଣୁ ଏହି ଦିନକୁ ‘ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି’ କୁହାଯାଏ। ଏହି ଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଉତ୍ତର ଦିଗକୁ ଗତି କରିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି, ଯାହାଫଳରେ ଏହି ଦିନଠାରୁ ଦିନ ଲମ୍ବା ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ରାତି ଛୋଟ ହେବାକୁ ଲାଗେ । ଭାରତରେ ଏହି ଦିନଠାରୁ ବସନ୍ତ ଋତୁର ଆରମ୍ଭ ହୁଏ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ବିଷୟରେ ୩ଟି ବଡ଼ ପ୍ରଶ୍ନ ଏବଂ ଏହାର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର।

ଏହି ଦିନ ରାଶି ଏବଂ ଗୁଡ଼ ଖାଇବାର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମହତ୍ୱ କଣ ?
ଶୀତ ଋତୁରେ ତାପମାତ୍ରା ବହୁତ କମ୍ ଥାଏ ଯାହାଫଳରେ ରୋଗ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଜୀବାଣୁ ଶରୀର ମଧ୍ୟରେ ଶୀଘ୍ର ପ୍ରବେଶ କରିଥାଏ । ରାଶି ଏବଂ ଗୁଡ଼ ଗରମ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ଉପାଦାନ ଧାରଣ କରିଥାଏ, ଯାହା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ଉତ୍ତାପ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଶରୀରକୁ ଉପକାରୀ ପୁଷ୍ଟିକର ପୋଷାକ ତତ୍ତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ ।

ଏହି ଦିନ ଗୁଡ଼ି କାହିଁକି ଉଡ଼ାଯାଏ ?
ଏହି ସମୟ ଶୀତ ଋତୁର ହୋଇଥିବାରୁ ସକାଳର ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣ ଶରୀର ପାଇଁ ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ଏହା ଚର୍ମ ଓ ହାଡ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ । ସେଥିପାଇଁ ଏହି ଦିନ ଗୁଡ଼ି ଉଡ଼ାଯାଏ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଶରୀର ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣର ଲାଭ ପାଇଥାଏ । ଏହା ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟ କ୍ରୋଧ ତ୍ୟାଗକରି ତାଙ୍କ ପୁତ୍ର ଶନି ଦେବଙ୍କ ଘରକୁ ଯାଇଥିଲେ ତେଣୁ ଏହି ଦିନକୁ ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧିର ଦିନ ଭାବେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଭଗବାନ ରାମ ମଧ୍ୟ ଏହି ଦିନ ଗୁଡ଼ି ଉଡାଇଥିଲେ ବୋଲି କୁହାଯାଏ।

ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତିର ଅନ୍ୟ ନାମଗୁଡ଼ିକ କ’ଣ ?
ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତରେ ଏହି ପର୍ବକୁ ପୋଙ୍ଗଲ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଉତ୍ତର ଭାରତରେ ଏହାକୁ ଲୋହାଡ଼ି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ । ମଧ୍ୟଭାରତରେ ଏହାକୁ ସଙ୍କ୍ରାନ୍ତି କୁହାଯାଏ । ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତିକୁ ଉତ୍ତରାୟଣ, ମଘୀ, ଖିଚଡୀ ଇତ୍ୟାଦି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ ।

Comments are closed.