ଟୀକା ପାଇଁ ଆଗୁଆ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଜରୁରୀ ନୁହେଁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶରେ କୋଭିଡ୍‌ ଟିକାକରଣକୁ ଆଜି ୧୫୦ ଦିନ ପୂର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିବା ବେଳେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଆଗାମୀ ୨୧ ତାରିଖରୁ ଦେଶରେ ନୂଆ ଟିକା ନୀତି ଲାଗୁ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଏହି ପ୍ରିକ୍ରିୟାରେ ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସରୁ ଅଧିକ ସମସ୍ତ ନାଗରିକଙ୍କ ମାଗଣା ଟିକାକରଣ ହେବ। ଟିକା ନେବାପାଇଁ ଆଗୁଆ ପଂଜୀକରଣ ଆଦୌ ଜରୁରୀ ନୁହେଁ। ଆଗୁଆ ପଂଜୀକରଣ ନକରି ମଧ୍ୟ ୧୮ ବର୍ଷରୁ ଊର୍ଦ୍ଧ୍ବ ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ସିଧାସଳଖ ନିକଟସ୍ଥ ଟିକାକରଣ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପହଞ୍ଚି ନାମ ପଂଜୀକରଣ କରିପାରିବେ ଏବଂ ଟିକା ନେଇପାରି‌ବେ। ଏଥିରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନାହିଁ ବୋଲି ଆଜି ସରକାର ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ସରକାର କହିଛନ୍ତି, ଟିକା ନେବାପାଇଁ ଆଗୁଆ ପଂଜୀକରଣ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ନୁହେଁ। ହିତାଧିକାରୀ ସିଧାସଳଖ ଟିକାକରଣ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପହଞ୍ଚିବାପରେ କୋୱିନ୍‌ ଡିଜିଟାଲ୍‌ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ‌୍‌ରେ ତାଙ୍କ ନାମ ପଂଜୀକରଣ କରାଯିବ। ଟିକା ନେବାପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ଅନିଚ୍ଛା ବଢ଼ିବାପରେ ସରକାର ଏହି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଟିକା ନେବା ପାଇଁ ଅନାଗ୍ରହ ଯୋଗୁଁ ତାମିଲନାଡ଼ୁରେ ଟିକାକରଣ ହାର ସବୁଠାରୁ କମ୍‌ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଆଜି ସୁଦ୍ଧା ଦେଶରେ ପ୍ରାୟ ୨୬ କୋଟି ଲୋକଙ୍କ ଟିକାକରଣ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଆଗକୁ ଦୈନିକ ୫୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ଟିକାକରଣ ପାଇଁ ଯୋଜନା ହୋଇଛି।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଦେଶରେ ଟିକା ନେବା ପରେ ପ୍ରଥମ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ସମ୍ପର୍କରେ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରୁଥିବା ସରକାରଙ୍କ ଟିକା ପର ପ୍ରତିକୂଳ ପାର୍ଶ୍ବ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା(ଏଇଏଫ୍‌ଆଇ) କମିଟି ନିଶ୍ଚିତ କରିଛି। କୋଭିଡ୍‌ ଟିକା ନେବା ପରେ ସଂପୃକ୍ତ ୬୮ ବର୍ଷୀୟ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଠାରେ ଆନାଫିଲାକ୍ସିସ୍‌ ପରି ଘାତକ ପ୍ରତିକୂଳ ପାର୍ଶ୍ବ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଖାଦେଇଥିଲା। ଟିକା ନେବା ପରେ ଦେଶରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଗୁରୁତର ପ୍ରତିକୂଳ ପାର୍ଶ୍ବ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଖାଯାଇଥିବା ୩୧ ଜଣ ମୃତକଙ୍କ ଲକ୍ଷଣକୁ ତର୍ଜମା କରି ଏଇଏଫ୍‌ଆଇ କେବଳ ଏହି ଜଣଙ୍କର ଟିକା ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଜନିତ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି ବୋଲି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି। ଅପରପକ୍ଷେ, ଟିକା ନେବା ପରେ ଏପରି ତିନି ଜଣଙ୍କର ଆନାଫିଲାକ୍ସିସ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଖାଦେଇଥିବା ବେଳେ କେବଳ ଏହି ଗୋଟିଏ ମାମଲାକୁ ଏଇଏଫ୍‌ଆଇ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଡା. ଏନ୍‌ କେ ଆରୋରା ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସେ ଆଉ କିଛି ଅଧିକ ମତାମତ ଦେବାକୁ ମନା କରିଦେଇଛନ୍ତି। ସୂଚନାନୁଯାୟୀ, ମୃତକ ଜଣକ ଗତ ମାର୍ଚ୍ଚ ୮ ତାରିଖରେ ହିଁ କୋଭିଡ୍‌ ଟିକା ନେଇଥିଲେ। ସେହିପରି ଆନାଫିଲାକ୍ସିସ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଖାଇଥିବା ଅନ୍ୟ ଦୁଇ ଜଣ ୨୦ ବର୍ଷରୁ କମ୍‌ ବୟସର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ସେମାନେ ଜାନୁଆରି ୧୬ ଓ ୧୯ ତାରିଖରେ ଟିକା ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହେଲା ପରେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଥିଲେ।

Comments are closed.