ଏହି ଜଙ୍ଗଲକୁ ଯିବେ ତ ଆପଣଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ହେବ …

ସମଗ୍ର ପୃଥିବୀ ରହସ୍ୟ, ରୋମାଞ୍ଚ ଏବଂ ଚମତ୍କାରରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ । କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରକୃତିର ସୁନ୍ଦର ଦୃଶ୍ୟ ଅଛି, କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ଆଗ୍ନେୟଗିରି, ଉଚ୍ଚ ଏବଂ ଭୟଙ୍କର ପର୍ବତ, ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ସମୁଦ୍ର ଅଞ୍ଚଳ ଇତ୍ୟାଦି ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନ ଅଛି । କିନ୍ତୁ ଆମେ କୌଣସି ପ୍ରାକୃତିକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ କହୁନାହୁଁ । ଆମେ ଏକ ଜଙ୍ଗଲ ବିଷୟରେ କହୁଛୁ ଯାହା ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବା ପାଇଁ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନ ଭାବେ ପରିଗଣିତ । ବାସ୍ତବରେ ଏହା ଏକ ଜଙ୍ଗଲ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏବିଷୟରେ ସମସ୍ତ ଘଟଣା …

ଓକିଘାରା ସୁସାଇଟ୍ ଜଙ୍ଗଲ ହେଉଛି ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବା ପାଇଁ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ କୁଖ୍ୟାତ ସ୍ଥାନ । ୨୦୦୨ରେ ହିଁ ୭୮ ଜଣ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଏହାର କାରଣ କଣ ଓ କାହିଁକି ? ପ୍ରାଚୀନ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅନୁଯାୟୀ, ବହୁବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଯେତେବେଳେ ଜାପାନରେ କିଛି ଲୋକ ନିଜର ଭରଣପୋଷଣ କରିପାରିନଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କୁ ଓକିଘାରାର ଏହି ଜଙ୍ଗଲରେ ଛଡାଯାଇଥିଲା, ଯେଉଁଠାରେ ସେମାନେ ସମସ୍ତେ ଭୋକ ଉପାସରେ ମରିଥିଲେ । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ସେମାନଙ୍କ ଆତ୍ମା ଆଜି ଏହି ଜଙ୍ଗଲରେ ଶିକାର କରନ୍ତି । ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯେଉଁମାନେ ଏଠାରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ଆତ୍ମା ​​ମଧ୍ୟ ଏଠାରେ ବାସ କରିଥାଏ ।

ଜାପାନୀ ଜ୍ୟୋତିଷମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଜଙ୍ଗଲରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ପଛରେ ଗଛରେ ରହୁଥିବା ବିଚିତ୍ର ଶକ୍ତିଙ୍କର ହାତ ରହିଛି, ଯାହାକି ଏଭଳି ଘଟଣା ଘଟାଇଥାଏ। ଅନେକ ଲୋକ, ଯେଉଁମାନେ ଥରେ ଏହି ଜଙ୍ଗଲରେ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତି, ଏହି ଶକ୍ତିଗୁଡିକ ତାଙ୍କୁ ବାହାରକୁ ଆସିବାକୁ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ମନ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତି ।

ଜାପାନର ଫୁଜି ପର୍ବତର ପାଦଦେଶରେ ଅବସ୍ଥିତ, ଓକିଘାରାର ଏହି ଜଙ୍ଗଲ ବିଶ୍ୱରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଜଙ୍ଗଲ ଭାବରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ । ପ୍ରତିବର୍ଷ ଶହ ଶହ ଲୋକ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ପାଇଁ ଏଠାକୁ ଯାଆନ୍ତି। ଏହି ଜଙ୍ଗଲ ମୂଳତ ସ୍ଥାନୀୟ ଜାପାନୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଜୁକାରି ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା ।

ଆତ୍ମହତ୍ୟାକାରୀଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ ବାହାର କରିବା ପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସ ବାର୍ଷିକ ଅଭିଯାନ ଚଳାଇଥିବାରୁ ଏଠାରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସଂଖ୍ୟା ଆକଳନ କରାଯାଇପାରେ । କିନ୍ତୁ ଏଥିରୁ ବାର୍ଷିକ କେତେ ଶବ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଏ ତାହା କେବେ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇ ନାହିଁ । ୨୦୦୪ରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା କେବଳ ଥରେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ବର୍ଷ ଏଠାରୁ ୧୦୮ଟି ଶବ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଥିଲା।

ଲୋକଙ୍କୁ ଆତ୍ମହତ୍ୟାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ପୋଲିସ ଜଙ୍ଗଲର ସବୁଆଡେ ନୋଟିସ୍ ବୋର୍ଡ ରଖିଛି, ଯେଉଁଥିରେ କୁହାଯାଇଛି – ‘ତୁମର ଜୀବନ ତୁମ ପିତାମାତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ମୂଲ୍ୟବାନ ଉପହାର’ ଏବଂ ‘ମରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ପୂର୍ବରୁ ଦୟାକରି ପୋଲିସକୁ ଥରେ ମାତ୍ର ସମ୍ପର୍କ କରନ୍ତୁ ।

Comments are closed.