ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ଦାମୀ ପରିବା, ଦାମ ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ

ଆପଣ ହୁଏତ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ପନିପରିବା ଖାଇଥିବେ, କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଏମିତି ପରିବା ଦେଖି ନଥିବେ ଯାହା ବିଷୟରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, କାରଣ ଏହା ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ମହଙ୍ଗା ପରିବା, ଯାହାର ମୂଲ୍ୟ ଜାଣି ଆପଣଙ୍କ ହୋଶ ଉଡିଯିବ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଏହାକୁ ଖାଇବାକୁ ଇଚ୍ଛା ଅଛି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏଥିପାଇଁ ଋଣ ନେବାକୁ ପଡିପାରେ ।

ହଁ, ଏହି ପରିବାର ମୂଲ୍ୟ ସୁନା ଓ ରୂପା ମୂଲ୍ୟଠାରୁ ଅଧିକ । ଆପଣ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ଜାଣିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି କି? କିଛି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ କିଲୋଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ୧୦୦୦ ୟୁରୋ ଅର୍ଥାତ୍ ପ୍ରାୟ ୮୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ଥିଲା । ଜଣେ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଏହାକୁ କିଣିବା ପାଇଁ ୧୦ ଥର ଚିନ୍ତା କରିବାକୁ ପଡିବ ।

ଏହି ପରିବାର ନାମ ହେଉଛି ‘ହପ୍ ସୁଟ୍’ ଏବଂ ଏହାର ଫୁଲକୁ ‘ହପ୍ କୋନସ୍’ କୁହାଯାଏ । ଏହି ଦାମୀ ପରିବାର ଫୁଲ ବିୟର ତିଆରି ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ଏବଂ ଏହାର ଡାଳଗୁଡ଼ିକ ଖାଇବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ । ରୋଷଇ କରି ଖାଇବା ବ୍ୟତୀତ ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ କଞ୍ଚା ମଧ୍ୟ ଖାଆନ୍ତି । ଏହାର ଡାଳଗୁଡ଼ିକ ନରମ, ଯାହା ସାଲାଡ ତିଆରିରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ଏବଂ ଏହା ଆଚାର ତିଆରିରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ।

କୁହାଯାଏ ଯେ ୮୦୦ ଖ୍ରୀଷ୍ଟାବ୍ଦରେ ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ବିୟରରେ ମିଶ୍ରଣ କରି ପିଉଥିଲେ। ସେବେଠାରୁ ଏହା ବ୍ୟବହାର ହୋଇଆସୁଛି । ଏହି ପରିବାର ଚାଷ ପ୍ରଥମେ ଉତ୍ତର ଜର୍ମାନୀରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଚାଷ କରାଯାଏ । ଯଦିଓ ଏହି ପରିବା ସବୁ ଋତୁରେ ହୋଇଥାଏ କିନ୍ତୁ ଅତ୍ୟଧିକ ଥଣ୍ଡା ଏହା ପାଇଁ ଅନୁକୂଳ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ନାହିଁ । ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ଜୁନ୍ ଏହାର ଚାଷ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟ । ଏହା ଆର୍ଦ୍ରତା ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣ ଆବଶ୍ୟକ କରେ । ଏହି ଋତୁରେ ଏହା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢିଥାଏ ଏବଂ ଏହାର ଡାଳଗୁଡ଼ିକ ଦିନରେ ୬ ଇଞ୍ଚ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଢିପାରେ ।

କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହି ପରିବାରେ ଭରପୁର ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ରହିଛି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଏହା ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍ ତିଆରିରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ । ଏହି ପରିବାର ଗୁଣ ଏବଂ ଗୁଣଗୁଡିକର ତାଲିକା ଲମ୍ବା ଅଟେ । ଏହି ପରିବା ଦାନ୍ତ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ଯକ୍ଷ୍ମା ପରି ମାରାତ୍ମକ ରୋଗ ଚିକିତ୍ସାରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ।

Comments are closed.